ZSNM #5: Heidegger & kritika techniky

by Leni

Není technika jako technika a své o tom ví německý filosof Martin Heidegger, který o tomto tématu píše ve své práci Otázky techniky.

Heideggera v ní primárně zajímá bytností techniky, tj. jak daná věc je. Bytnost techniky podle Heideggera (nepřekvapivě…) není ale nic technického. Zároveň nás Heidegger “uzemňuje” v tom, že bytnost techniky nám NEUKAZUJÍ  pojmy, kterými je běžně označována. Uvádí, že technika pro nás není nic neutrálního. O to víc dnes, kdy nás bezprostředně obklopuje a jsme s ní ve styku téměř neustále.

Podle Heideggera je důležité techniku uchopit především duchovně. Zatímco máme tendence o technice mluvit jako o prostředku lidského konání, dle původního významu slova techné se jedná spíš o schopnost a umění poznání a odkrývání skutečnosti. Nechává něco přicházet do přítomnosti, přivádí tam něco skrytého. Heidegger v tomto bodě namítá, že dříve to pro popis techniky zajisté stačilo, ale v současnosti je nám tato definice malá.

Upozorňuje především na to, že dnešní technika slouží hlavně k vymáhání a dožadování se něčeho. Tak se postupně i člověk stává tím, z koho je něco vymáháno. Podle Heideggera ale není vše zatraceno, stejně jako další filosofové i on věřil, že záchrana člověka je v umění, a tvrdí, že právě umění slouží k odkrývání a jen díky němu si můžeme uvědomit, o čem technika doopravdy je.

Skvěle rozbebraného Heideggera a Otázky techniky najdete (v AJ) zde:
https://belate.wordpress.com/2010/07/12/heidegger-modern-technology/

Advertisements